Ümumiyyətlə qarşıdan gələn qış ayları soyuq hava şəraitini və pandemiyadan əvvəlki koronavirusların da yenidən meydana çıxma ehtimalının yüksək olduğunu nəzərə alsaq, yoluxmanı göstərən rəqəmlərdə artım müşahidə olunması qaçılmazdır. Belə ki, pandemiyadan əvvəl də koronaviruslar noyabr ayından başlayaraq mart ayına kimi insanlar arasında ən çox yuxarı tənəffüs yollarının xəstəliklərinə səbəb olan viruslardan ibarət idi və ən çox pnevmaniya törədən viruslar idi. Əgər hazırda da normal koronaviruslar yayılsa, bu, PSR testlərinin də təbii ki, pozitiv olmasına gətirib çıxarır və bu rəqəmlərin yüksəlməsinə yeni mutasiyanın səbəb olduğunu, yoxsa normada pandemiyaya səbəb olmayan koronavirusların səbəb olduğunu aydınlaşdırmaq bir az çətin olur. Belə ki, rəqəmlər o qədər yüksək olur ki, hər test götürülən, nümunə alınan xəstənin koronavirusun hansı ştamına yoluxmasını müəyyənləşdirmək böyük bir maliyyə tələb edir. Bu baxımdan da dəqiq rəqəm demək mümkün deyil ki, yoluxma sayını artıran normal pandemiyaya səbəb olmayan koronaviruslardırmı, yoxsa meydana çıxan yeni ştamlar?!
Hər bir halda insanları qoruyan əsas amil dəyişməz olaraq qalacaq. Bu virus hava-damcı virusudur, hava-damcı infeksiyasıdır. Bütün hava-damcı infeksiyalarına xas qorunma qaydaları necədirsə, burada da elədir. Yoluxmadan, xəstəliyin ağır formalarından qorunmaq üçün isə vaksinlənmənin çox böyük rolu olacaq".