Bir igid ömrü, bir qəhrəmanlıq dastanı
Bu gün — 22 dekabr — Azərbaycan xalqı üçün xüsusi mənaya malikdir. Çünki bu gün ölkəmizin azadlığı uğrunda mübarizə aparan və şücaətinə görə Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı fəxri adına layiq görülmüş qəhrəmanlardan biri — Ələkbər Əliyevin doğum günüdür.
Ələkbər Həsən oğlu Əliyev 1955‑ci il dekabrın 22‑də Qubadlı rayonunun İşıqlı kəndində anadan olub. O, gənc yaşlardan çalışqan və vətənpərvər bir insan idi; təhsilini başa vurduqdan sonra Vətəninə xidmət etmək üçün hər zaman hazır olub.
Ələkbər Əliyev Azərbaycanın tarixi dövrlərindən biri olan Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Vətən uğrunda mübarizəyə qoşulub. O, qəhrəmanlıq və mərdlik nümayiş etdirərək düşmənlə aparılan döyüşlərdə igidliklə vuruşub.
Təəssüf ki, 1992‑ci ilin avqust ayında, Suarası kəndi ətrafında gedən döyüşlər zamanı Ələkbər Əliyev qəhrəmancasına şəhid olub — öz həyatını Vətənin bütövlüyü və azadlığı uğrunda fəda edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən verilmiş fərmanla, onun göstərdiyi igidlik və fədakarlığa görə “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” fəxri adına layiq görülüb. Bu yüksək ad onun qəhrəmanlığının dövlət səviyyəsində tanınması və xatirəsinin əbədiləşdirilməsi deməkdir.
Ələkbər Əliyevin adı və xatirəsi xalqımızın qəlbində əbədi yaşayır. Onun ailəsi, doğmaları və döyüş yoldaşları onun igidliyini böyük hörmətlə anırlar. Bu qəhrəmanlıq nümunəsi Azərbaycan gəncləri üçün əsl Vətənə bağlılıq və fədakarlıq örnəyidir.
Hər il 22 dekabr tarixində biz yalnız bir doğum gününü xatırlamırıq- biz Vətənin keşiyində dayanmış igidin yaddaşını dərin ehtiramla yad edirik.
Ələkbər Əliyev kimi qəhrəmanlar xalqımızın gələcəyinə işıq salan, gənc nəsillərə isə azadlıq sevgisini aşılamaq üçün örnəkdir.
Milli Qəhrəman Ələkbər Əliyev Bakı şəhəri Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilmişdir – burada Azərbaycan tarixinin igid oğullarının əziz xatirəsi yaşadılır.
Onun xatirəsinə Bakı şəhəri, Xətai rayonundakı 204 saylı orta məktəb adı verilmişdir ki, bu da gələcək nəsillərə Vətənə sədaqət və fədakarlıq nümunəsini çatdırır.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Ruhları şad olsun!